Play Video

היום שאחרי נפילת SVB: סקירת שוק 13/03/2023

אנחנו בסקירת שוק הקריפטו בכמו בכל שבוע, אבל היום היא תהיה מעט שונה. מי שעוקב כל שבוע יודע שאני קודם כל אוהב להראות את החדשות שבעולם הקריפטו ואז לצלול לצד הטכני, אך היום אני רוצה טיפה לעשות זאת בצורה שונה כי אני חושב שכל מה שקרה בשבוע שעבר, כאשר המרכז של זה היה בנק SVB שקרס, נראה לי אפשר די לומר מה קרה שם 7ומבינים שהבנק בגודל ה-20 בגודלו קרס והביא לפניקה מאוד משמעותית, אני פחות רוצה להתעכב על קריסתו אלא ההשלכות שלדעתי יקרו ולתת את הפן הטכני. הסיבה היא פשוטה – קיים המון מידע, כל אתרי החדשות המובילים בארץ ובעולם לא הפסיקו לסקר את מה שקרנה לבנק, אך אני מרגיש שפחות נתנו התייחסות למה יכול לקרות קדימה, או איך זה יכול להשפיע על השוק והאם אנו לקראת ירידות או עליות, אז אשים את הפוקוס שם. כל מה שאני אומר הוא בגדר דעתי האישית בלבד, אני לא יועץ השקעות אז תקבלו את ההחלטות שלכם ותקחו אחריות על המעשים שלכם.

הסיליקון ואלי בנק קרס

בשתי מילים – הסיליקון ואלי בנק קרס, והפניקה הגדולה יותר שהוא יצר מתוך זה הייתה שסטראט אפים ששמו את הכספים שלהם שם בפיקדונות, לא היו יכולות לקבל אותם חזרה. משם החל כדור שלג של איך הם יוכלו לשלם משכורות, וכתוצאה מכך לכל מי ששם שם את כספו נחסמה הגישה אליהם במהלך יום שבת או ראשון. נתחיל מהבשורה המשמחת, ניתן לנשום לרווחה כי הודיעו שגם הסטראט אפים הישראליים ורוב הלקוחות של הבנק, לפחוות לפי מה שהודיעו, הממשל האמריקני התערב לאחר הקריסה ורוב בעלי הפיקדונות יוכלו לגשת לכספים שלהם עוד היום, הייתה פה התערבות מאוד משמע8ותית מצד הממשל כי זה היה יכולת להוביל לקריסה משמעותית. זה טיפה החזיר אוויר לשוק. זה ברמת המאקרו.

אך בואו נביו איך כל הדברים הללו השפיעו על שוק המטבעות הדיגיטליים, ולמה נוצרה פניקה מאוד גדולה. מי מכם שעוקב אחר שוק הקריפטו מכיר ויודע שקיים מטבע יציב בשם USDC. זו הדרך שלנו להשאיר את הכסף שלנו על הגדר בתוך עולם הקריפטו ולא להיות חשופים לתנודתיות, בין אם בעליות ובין אם בירידות. זה אחד המטבעות הפופולריים ביותר שנחשבו לבטוחים ביותר, ואחד היציבים, ובעקבות הודעת ה-SVB חלק מהביטחון של המטבע נמצאו בתוך הבנק. הפניקה הייתה קצת מוגזמת כי בסה"כ מדובר ב-3.3 מיליארד דולר מתוך כ-40 מיליארד דולר שיש למטבע, משמע פחות מ-10%. אך אם מסתכלים על השבעה ימים האחרונים של המטבע הזה, נוצר לנו פתאום איזשהו פער מאוד משמעותי שהמטבע מתחיל לאבד את הצמדה שלו לדולר, וזה יכול להיות כדור שלג שבאמת יכול לייצר פניקה ולהקריס את עולם הקריפטו.

המטבע כמובן צמוד לדולר, 0.99, ופלתאום הוא מתחיל לאבד קצת את הצמידות לדולר, ומתחיל לרדת עד שהוא מגיע לשפל של 0.88, כאשר אנו מדברים על 12% הפסד למי שהשקיע או החזיק את הכסף שלו על הגדר. אני לא יודע כמה מכם עוקבים אחריי תקופה או מכירים את הסיפור של לונה, אך מי שכן, היה מטבע שקראו לו UST, הוא היה מטבע יציב והפניקה החלה כשהוא איבד את ההצמדה שלו לדולר, ולאט לאט נהייתה מפולת וכדור שלג מטורף עד שהוא צנח לאפס, זה היה לדעתי אחד האירועים המשמעותיים בשנת 2022 שגרם לשוק הקריפטו לקרוס בצורה משמעותית. זה הביא המון פניקה, וכשמטבע יציב מתערער הכל מתערער וזה באמת מסוכן, אירוע כזה יכול לשנות את הכל.

כשאני מדבר על כך שאני חושש שהסיבה היחידה לתחתית משמעותית או תקרית חדשה היא משבר מאוד משמעותי, כן, אם USDC היה קורה היינו יכולים לצפות שהביטקוין יירד מתחת לתחתית הקודמת ואפילו להגיע לתחתיות יותר משמעותיות ולא רק לגעת בה. לשמחתי זה לא קרה, אך הדבר המפתיע שקרה הוא הזינוק של הביטקוין ב-24 שעות האחרונות. מי מכם שעוקב אחרי השוק, ראה שהביטקוין דפק זינוק ביום וחצי האחרונים, פתאום ירד ל-19 אלף דולר וזינק חזרה ל-22. בואו נדבר על המשבר שה-SVB יצא והאמון בבנקים.

הדבר הכי מפחיד שיכול לקרות לבנקים הוא שאנשים ייכנסו לפניקה ושאזרחים יתחילו לרוץ ולמשוך את כספם במזומן, כי זה יכול לגרום למפולת של בנקים ולהתחיל לייצר כדור שלג אינסופי שאנחנו לא יודעים מתי ייעצר, בטח כשהאמריקנים מצולקים ממשבר 2008 וזה יכול להזכיר להם מאוד את מה שקרה ממש לא מזמן, לפני כ-15 שנה, והם לא רוצים להגיע לזה שוב. במידה ודבר כזה קורה, במידה ונראה פניקה כזו, וזה לא כזה מוגזם לומר את זה כי החלו כל מיני דיווחים בעקבות הפרשה על אמריקאים שרצו וצילמו אותם בטוויטר, שרואים אך הם עומדים בתורים בכספומטים כדי למשוך מזומן כי הם מפחדים שהדבר הזה, שה-SVB הוא האבן הראשונה בדומינו של הבנקים שהולכים לקרוס. האם זה באמת כך, וזה באמת עוד יכול להשפיע? אין לי תשובה כרגע, זה בהחלט תרחיש שיכול לקרות. אך נשאלת השאלה, במידה והאמריקאים שיתחילו למשוך את כספם וינסו לחלץ כמה שיותר מזומן, מה הם יעשו איתו? אנחנו יודעים שבד"כ בתקופות של משהר ומלחמות, הרבה כסף מנותב מבנקים ודברים כאלה לזהב, זה אחד המקומות שאנשים אוהבים לשים בהם את הכסף, כי בטווח הארוך זה נכס או ביטחון שישמור על ערכו. הדור הצעיר של האמריקאים שנמצא בנקרא לזה המשבר  של 2023, אלו חבר'ה שגדלו על זה שהם ראו את הוריהם מאבדים את הכל ב-2008, שהם הרבה יותר אוהבי קריפטו נמצאים בעולמות האלה, והסיכוי שנראה סוג של כסף שמנותב מהמזמן או מהבנקים לטובת עולם הקריפטו קיים, ולדעתי זה תרחיש מאוד ריאלי. אתן לכם דוגמא. כשה-USDC החל לרדת, בקהילה שלי ראיתי הרבה שחוששים שהוא מתחיל ליפול, ואמרו שהם מעבירים את כספם לביטקוין, שהם יותר רגועים שגם אם הוא יירד או יקרוס, לאורך הזמן הוא יעלה.

ביטקוין הוא הזהב הדיגיטלי היציב ביותר

הדבר הזה שהביטקוין הוא הזהב הדיגיטלי היציב ביותר של הטווח הארוך, הוא יישאר פה, הזהב הדיגיטלי הזה שהוא הרבה יותר נגיש וקל לקנות אותו מאשר לקנות ולהחזיק זהב, גורם להרבה מאוד אנשים לפזול לכיוונו. לפני המשבר של 2008 לא היה ביטקוין, כל האמריקאים שהצליחו למשוך את כספם, לאיפה הם ניתבו אותו? היום יש לנו ניתוב קצת אחר. אפשר לראות תרחיש שכסף בעקבות משבר אמון גדול בבנקים כן שדווקא עולם הקריפטו והביטקוין בראשו מתפתח בקצב הרבה יותר מהר, איזשהו בוסט לתוך הרגולציה והכסף שיזרום לעולם הזה ומתוך זה גם להשפעה על המחירים. בטווח הקצר, משבר כזה יכול לגרום גם לנפילות בכל השוק, משבר ופניקה גורמים לירידת מחירים, וגם בטווח הקצר הוא יכול לגרום לתנודתיות גדולה מאוד במחיר ואף לירידה לתחתית חדשה בביטקוין. יחד עם זה, בטווח הארוך משבר כזה ומשבר אמון גדול מול הבנקים יכול לייצר קפיצה משמעותית בשאר שוק המטבעות הדיגיטליים ובראש ובראשונה הביטקוין.

אם אנחנו מסתכלים בגרפים, הנר האדום כאן הוא הלילה של הקריסה, מי שעוקב אחריי תקופה יודע שאמרתי הרבה פעמים שהביטקוין בדרך ל-19.573, זה היה שפל הנקודתי שלו. הכיוון שלי זה ירידות, אני נוטה יותר כלפי מטה. ראינו שבירה של ממוצע ה-50. מה גורר את מה? אנו כל הזמן מדברים על זה שהאם החדשות מייצרות את הירידות או שהן רק הסיבה לירידות? הרבה פעמים אנשים אומרים לעצמם שבגלל SVB הביטקוין ירד ל-19.5, השאלה אם זה באמת נכון. האם הביטקוין לא היה אמור לרדת ל-19.5 כחלק מתוך תהליך התיקון שדיברנו עליו שעתיד להגיע ברמה הטכנית. האם הטריגר לירידה זה פשוט ה-SVB? כך או כך, אם זה לא היה קורה, משהו אחר היה גורם לירידה הזו. התשובה שלי שכן, שהביטקוין היה יורד ל-19.5 כך או כך. מה שמחזק את הטענה הוא שהפניקה של USDC במהלך סוף השבוע, שבתקופה האחרת שהביטקוין לא היה בתחתיות שלו, היו יכולים לגרום לקריסה הרבה יותר משמעותית ולהביא את הביטקוין ל-14-12 אלף דולר, אבל זה לא קרה. לפחות לא הפניקה הזו. כך שזה מחזק את הטענה שאנו נמצאים ברמת התחתית, וכל עוד לא קורה אירוע קיצוני משמעותי שאמור להשפיע באמת על כל השוק, אין שום סיבה שנראה תחתית שונה יותר. אם לא הייתם מסבירים לי על הסיפור, היה לי ברור שהתיקון הזה יגיע. אמרנו שהממוצע חייב להתאזן, ואחרי שיש לנו עלייה כזו משמעותית, חייב להיות לנו תיקון כלפי מטה. לא הייתי מופתע כשהייתי רואה את הגרף הזה. הסיבה שאנו כן קצת חושבים קדימה זה בגלל משבר האמון בבנקים שיכול להוביל לקטסטרופה יותר משמעותית, כרגע אנחנו לא נמצאים שם. יש יותר אוויר לנשימה.

מיד לאחר מכן, בעקבות ההודעה כביכול, הביטקוין מזנק חזרה ל-22 ובעצם מבסס את עצמו שוב ברמת המחירים הטבעית וההגיונית שלו בין ממוצע 50 לממוצע 200. שימו לב איך הפתיל האדום נוגע בממוצע 200 וטס חזרה כלפי מעלה, איך הקונים משתלטים פה על המחיר, משמע על פניו הביטקוין נמצא ברמות מחיר טובות עבורו, רואים איך הווליום חזק מאוד ומקפיץ את המחיר כלפי מטה, ועכשיו רואים את הווליום מתחיל לרדת כשהמחיר מתחיל לדשדש כלפי כלפי מטה ויורד, משמע קצת אוויר, המחיר חזר לאזור הטבעי שלו. אפשר גם לטעון שאנו מתחילים לשנות כיוון לתת מגמה של אלכסון יורד באזורים הללו. בגלל זה אני צופה שנראה שוב את ה-21.400 בימים הקרובים אלא אם כן יהיה בוסט מטורף כלפי מעלה, לא צופה את זה כרגע.

תרחיש של המשך ירידות קיים

התייצבות באזור ה-19,20,21 אלו לא ירידות, כך הביטקוין מתנהג, ירידה של 5-10 אחוזים לןפה ולפה זו ההתנהגות הטבעית של הביטקוין. יש לנו את הממוצע 200 שאמור להתיישר על ה-20 אלף דולר, אני מרגיש בנוח עם זה. מעבר לזה תמיד יש תרחיש לכל הפסימיים שהביטקוין ישבור את רמת התמיכה של 16.5 ויגיע ל-11 ולא יודע לאיפה, כרגע זה עדיין לדעתי רחוב מאיתנו. בשביל שזה יקרה הייתי מצפה לנר דומיננטי מתחת לממוצע 200, עד שזה לא קורה ואני לא רואה את רמות התמיכה שמתקרבות לתחתית עם נרות אדומים גדולים, לא רואה כרגע טעם בכלל לדבר על האזורים הללו. חשוב לי להדגיש שאם אנו מסתכלים על התהליך הטבעי של הביטקוין לאורך עקרונות החצייה הסטטיסטית, אנחנו נמצאים בתחתיות. הרבה פעמים אנשים באים ואומרים שהייתה אמורה להגיע עלייה, אך אם עושים זום השנה היא השנה יחסית טובה. מרגע השפל, אנו אמורים רק לצנוח, להערכתי השנה צריכה להסתיים כשנה חיובית. סטטיסטית, זה מה שקורה. אם נצמדים על בסיס עקרונות החצייה, אנו אמורים להיצמד לעליות בשנה וכמובן לראלי של 2024. אם יהיה משבר אמון מול הבנקים זה יכול להוריד אותנו למטה בטווח הקצר, בטווח הארוך 2024-2025 תהיה לדעתי התפוצצות גדולה יותר, ובשורה התחתונה אני עדיין מאמין בגישה שהביטקוין אמור להתנהג כמו ב-2017-2021, כך גם לקראת 3-4 שנים הקרובות, מסיבה פשוטה שאנו עדיין צמודים לסייקל הזה וכמות המניפולציות גדלה עם הזמן אך קטנה ביחס לשוק ההון.

האתריום מתנהג בדיוק כמו הביטקוין, נגע בתחתית של הממוצע 200 שדיברנו עליו ב-1424 ולאחר מכן התחיל לקבל זינוק חזרה לאזורים של ה-1,600 דולר, נגע בממוצע 200, שבר אותו במהלך היום וסגר על הממוצע. לכן גישתי לאתריום זהה.

לסיכום, אני מאוד אופטימי לטווח הרחוק, שנה-שלוש מהיום, אני מאוד מאמין שנראה שבירות שיאים ומגמות חדשות. יכול להיות שבטווח הקצר נראה תנודתיות כי משבר אמון מול הבנקים יכול לגרום לפניקה שתגרום לקריסה של עוד מטבע יציב, אבל אני עדיין חושב שהמטבעות הדיגיטליים בראשם הביטקוין יצלחו כל משבר כזה ורק ילך ויצמח, וההפך, אני חושב שנכון להיום, דווקא במקום של חוסר אמון או משברים, יש לנו סיכוי טוב לראות אתך המטבעות הדיגיטליים צומחים בצורה הרבה יותר משמעותית מכל תקופה אחרת.

סקירות נוספות שאולי יעניינו אותך
Play Video

כולם מחכים לאירוע החצייה: סקירת שוק 01/04/2024

Play Video

טסלה תקבל תשלומים בקריפטו? סקירת שוק הקריפטו 19/03/2024

Play Video

ביטקוין מגיע ל-72,000$: סקירת שוק הקריפטו 12/03/2024

Play Video

סקירת שוק הקריפטו 05/03/2024: ביטקוין מתקרב לשיא כל הזמנים

Play Video

סקירת שוק הקריפטו 26/02/2024: מייקל סיילור קונה עוד ביטקוין

Play Video

סקירת שוק הקריפטו 19/02/2024: אתריום מתקרב ל-3,000$

Play Video

סקירת שוק הקריפטו 12/02/2024: ביטקוין מתקרב ל-50,000$

Play Video

סקירת שוק הקריפטו 05/02/24: אירוע החצייה מתקרב

Play Video

סקירת שוק הקריפטו 29/01/24: ביטקוין מדשדש סביב 42,000$

Play Video

סקירת שוק הקריפטו 22/01/2023: הרומן של איילון מאסק ודוג׳קויין ממשיך?

Play Video

סקירת שוק הקריפטו 15/01/2023: היום שאחרי אישור תעודות הסל

Play Video

סקירת שוק הקריפטו 08/01/2023: אישור תעודת הסל מתקרב

Play Video

סקירת שוק הקריפטו:01/01/2024: סיכום שנת 2023

Play Video

סקירת שוק הקריפטו: 25/12/23: סולאנה מזנק

Play Video

סקירת שוק הקריפטו: 18/12/23: הקולקצייה החדשה של טראמפ

אנחנו מזמינים אותך להצטרף אלינו
ולהתחיל לקחת חלק בעולם החדש!

יש לנו פודקאסט חדש!

מוזמנים להכנס לעמוד הפודקאסט החדש שלנו או להאזין לפרקים החדשים בכל אחת מהפלטפורמות

הרשם כאן וקבל את הסקירות השבועיות, תוכן וערך על בסיס יום-יומי ישירות לתיבת המייל שלך!

דילוג לתוכן